Vyberajte si - to najlepšie pre Vás

Autor: Lucia Zoborová | 1.4.2015 o 23:55 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  437x

Nemôžem vystáť ľudí, ktorí si nevyberajú. Žijú v niečom, v čom sa im nepáči už žiť a nerobia kroky na nápravu, iba o nich rozprávajú. Ide často o večných sťažovateľov, ktorí pramálo robia s tým, čo ich trápi – iba túžia niečo zmeniť. Netúžte iba, ale konajte. Keď niečo potrebujete od partnera, alebo od rodiny – vypýtajte si to. Niekedy, keď iba čakáte, že niečo dostanete bez pýtania, alebo prejavenia túžby, môže sa stať, že sa nedočkáte.  

Vyberajte si príležitosti pre seba. A to tie najlepšie možné. Premyslite si, či to, čo si želáte je v súlade s rozumom a so srdcom a potom sa uberajte tým smerom. Nevrhajte sa bezhlavo do situácií, dobre si premyslite dôležité rozhodnutia. Odmenou Vám bude spokojnosť so samým sebou.

Tak mnoho ľudí žije životom, aký nechce žiť. A stále si pritom opakujú, alebo hovoria dôvody, prečo to tak musí byť, alebo prečo to tak je. U niekoho to je zvyk, u niekoho zase majetkové dôvody, u niekoho zase strach – pustiť sa odvážne napríklad do samoty.

Keď niekto dlho žije životom, v ktorom mu mnohé nevyhovuje, alebo napríklad aj jedna vec, ale veľmi dôležitá pre samotného človeka – vytvára si okolo seba nesprávne rezonancie. Pôsobí na ostatných unavene, znechutene zo života, alebo často nervózne – a nie len občas.

Takíto ľudia si od seba svojím životom, vyžarovaním a správaním odháňajú od seba svojich blízkych, svojich priateľov, svojich partnerov...- každý máme svoj život, v ktorom riešime svoje veci, svoje povinnosti, prácu, myšlienky – a nie je nič horšie, ako keď nám to ešte nejaký náš priateľ, partner, prípadne blízky človek okorení svojim sťažovaním na to, čo nevie zmeniť a pritom by mohol.

Samozrejme, treba poradiť, vypočuť priateľa, svojho blízkeho, partnera – vypočuť si ho, ak vieme, nasmerovať ho...a je tiež dôležité mu povedať pravdu o tom, čo si myslíme o jeho situácii. Mnohí nevedia povedať konštruktívnu kritiku, alebo nepovedia pravdu – pretože sa hanbia, nemajú na to odvahu, alebo ľutujú toho, s kým sa rozprávajú.

Niekedy nie je vhodný čas na všetky myšlienky, ale treba hovoriť otvorene a pravdivo a snažiť sa o to v každej situácii. Môžete nasmerovať blízkeho, a sami si udržujete pravdivý obraz o sebe samom a o ľuďoch naokolo.

Môj dobrý priateľ žije posledný rok a pol život s partnerkou, s ktorou má vyše desať ročný vzťah a ktorá sa prestala starať o rodinu, aj o ich spoločné malé dieťa. Ten muž dieťa nosí do škôlky, zo škôlky, varí, pracuje a partnerka bez trvalej práce, fláka sa a s dieťaťom je iba z nutnosti. Dieťa má štyri roky a hlboko reflektuje nerovný vzťah, v ktorom žije otec s mamou. Už nežijú spolu ako partneri vyše roka.

Muž a otec stále čaká, že sa niečo zmení, ponúka syna matke, živí celú rodinu, aj flákajúcu sa matku...je to hrozná situácia. Ani pri tejto situácii nedokáže matke povedať, že pokiaľ sa nezobudí z toho sna, v ktorom žije – že už to je neúnosné. Stále len dúfa a čaká, že sa niečo zmení. Pričom on je ten rozumný v tom vzťahu, ktorý môže vybrať cestu, akou sa má uberať, nasmerovať ich vzťah podľa toho, čo cíti.

Prestať tolerovať matke toto správanie a podniknúť kroky podľa jeho uváženia. Veď takto sa nikdy nevykoná náprava – matka bude ďalej pokračovať v nevýchove synčeka a v nezodpovednom prístupe k životu a otec sa len ďalej a ďalej trápi v nepodarenom spolužití. Najhoršie na tom je, že celý tento cirkus si najviac odskáče to ich dieťa.

Rodičia, alebo aspoň jeden z nich, chovajte sa rozumne, zodpovedne – k svojmu životu, aj k svojim deťom. Hovorte nahlas a bez strachu a obáv to, čo si myslíte. Buďte pozorní a neubližujte, keď nemusíte. Neschovávajte sa za slovíčka, alebo za rozhodnutia iných ľudí. Buďte sami sebou aj pri dôležitých rozhodnutiach.

Odmenou Vám bude vyčistené prostredie, ľahkosť na srdci, a úsmev na tvári. A keď už aj ten úsmev navonok neukážete – aspoň vnútri Vás bude zohrievať. ;)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?